BAHARATLAR, FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

ada-cayiBAHARATLAR VE FAYDALARI

ADAÇAYI

ÖZELLİGİ: İştah açıcı, gaz giderici, mikrop öldürücü, yorgunluk ve stres giderici. Anı zamanda vücudumuzda antibiyotik görevi görür.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Balık , tavuk hindi,  kırmızı et yemeklerinde ve ızgaralarda kullanılır. Çorbalar ve domates soslu yemeklerde nefis bir aroma bırakır.

kekik faydaları KEKİK

ÖZELLİGİ: İdrar söktürücüdür. Öksürük ,bronşit ve üst solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Diş eti tahrişlerinde ve hazmı kolaylaştırır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Tüm et , tavuk, balık ve fırın yemeklerinde kullanılır. böreklerde ve salatalarda kullanılır. Mkarnalarda ve pizzada kulanılır

naneNANE

ÖZELLİGİ: Mide güçlendiricidir, sindirime yardımcı , gaz giderici, sinirleri güçlendirici etkisi vardır. Ayrıca ishali engelleyici ve kalp çarpıntısını giderici etkisi vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ŞEKLİ: Çorbalarda , sebze yemeklerinde , pirinçli kalyelerde, bulgurlu yemeklerde, dolmalar, soslar ve salatalarda kullanılır.

mercankoskMERCAN KÖŞK

ÖZELLİGİ: Gaz giderici, terletici, sakinleştirici, hazmettirici ve idrar söktürücüdür.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Et yemeklerinde , balık ve tavuk için yapılan soslarda. Pizza , makarna ve çorbalarda kullanılır. Baharat olarak ” kekik” yerine kullanılabilir.

REZENEREZENE

ÖZELLİGİ: Gaz giderici , haznettirici, idrar söktürücü ve anne sütünü arttırıcı özelligi vardır. Kalbi güçlendirir ve sakinleştirir. Bebeklerdeki gaz sancısına birebirdir.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Salatalarda , makarna ve çeşitli hamur işlerinde , balık yemekelri ve soslarda kullanılır.

zencefil ZENCEFİL

ÖZELLİGİ: Terletici , kan dolaşımını hızlandırıcı , şeker ve kollestrol düşürücü, kalbi güçlendirici etkisi vardır

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Pastalarda, keklerde , balık soslarında çeşitli dolmalarda, ızgara etlerde ve çorbalarda kullanılabilir.

tarçın TARÇIN

ÖZELLİGİ: Ishal kesici, canlandırıcı, gaz ve öksürük giderici

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Çeşitli kek ve çöreklerde, hamurlu , sütlü ve meyveli tatlılarda, kompostolarda kullanılır. Özellikle tavuk ve hindi yemeklerinde. İrmikli tatlıların hemen hemen hepsinde kullanılır.

biberiyeBİBBERİYE

ÖZELLİGİ: Gaz giderici, idrar söktürücü, sakinleştirici ve kan şekerini düşürücü özelligi vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIMALANLARI: Tavuk ve kuzu etinde, balık için hazırlanan soslarda kullanılır. Salatalar, çorbalar, domates soslu yemeklerde nefis bir çeşni verir.

defne yapragı DEFNE YAPRAGI

ÖZELLİGİ: Gaz giderici ve hazmettiricidir. İdrar söktürücü , nefes açıcı ve yatıştırıcı bir özelligi vardır. hatay yöresinde sabunu ve şampuanı yapılır. şaça ve cilde çok iyi gelir.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI:Her türlü balık ve et yemeklerine nefis bir aroma katar. Çeşitli güveç yemekelri ve çorbalarda kullanılır. Et suyu ve tavuk suyunda kullanılır.

kakuleKAKULE:

ÖZELLİGİ: Gaz giderici ve iştah açıcıdır. Sindirime yardımcı , nefes açıcı ve agız kokularını giderici bir etkisi vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Hamur işleri, tartlar , kek ve poğaçalarda kullanılır.

feslegenFESLEGEN

ÖZELLİGİ: Gaz giderici, iştah açıcı, sakinleştirici ve anne sütü arttırıcıve mikrop giderici özelligi vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Makarnalar, et , balık , tavuk etine hoş bir çeşni verir. Salata ve çorbalarda da kulanılır.

sumakSUMAK

ÖZELLİGİ: Gaz giderici, hazmı kolaylaştırıcı, kan şekerini ve ateşi düşüren bir özelligi vardır. Ayrıca idrar söktürür.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Kebap ve lahmacunlarda. Bulgurlu yapılan yemeklerde. Salata ve çorbalarda, tavuk ve hindi etlerinde kullanılır.

yenibaharYENİ BAHAR

ÖZELLİGİ: Mide rahatsızlıkları için bire birdir. Gaz gideirci, damar sertligi engelleyici, direnç arrtırıcı özellikleri vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Güveç ve yahnilerde , pilav, dolma ve ızgaralarda kullanılır. Domates sosu ve çorbalara degişik bir tat katar.

dereotuDERE OTU

ÖZELLİGİ: Hazmettirici, gaz giderici , idrar söktürücü ve anne sütü miktarını arttırıcı özelligi vardır.

MUTTAFKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Her türlü sebze , et , tavuk yemekelrinde, makarna ve pilavlarda, çorbalarda ve çeşitli soslarda. peynirlere karıştırılarak yenebilir. salatalarda ve turşu yapımında kullanıla bilir. Cacıklarada çok yakışır.

anasonANASON

ÖZELLİGİ: Gaz giderici, sakinleştirici ( özzellikle bebeklerde ) terletici ve migdeyi kuvvetlendirici bir özelligi vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Tuzlu kurabiyeler ve galetalarda. Çorbalar ve balık yemekleri için soslarda kullanılır.

vanilyaVANİLYA

ÖZELLİGİ: Sakinleştirici, rahatlatıcı , iştah açıcı, öksürük kesicidir,

MUTFAKTAKİ KULANIM ALANLARI: Sütlü ve hamur işi tatlılarda, kek , bisküvi, pasta ve dondurmaya hoş bir aroma verir.

cörekotu ÇÖREK OTU

ÖZELLİGİ:Anne  Sütü  arttırıcı,  iştah açıcı, hazmı kolaylaştırcı etkisi vardır. Süt ile karıştırılıp yendiginde her derde deva denilir.

MUTFAKTAKİ KULANIM ALANLARI: Özellikle tuzlu pogaçalar , börekler , çörekler, bisküviler ve ekmegin üzerine serpilerek kullanılır.

sarimsakSARIMSAK

ÖZELLİGİ: Antibiyotik özelligi vardır. Mikrop öldürücü , idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, kanı sulandırıcı, gaz giderici etkisi vardır. Ayrıca cilde çok yararlıdır ve dişeti hastalıklarını iyileştirici özelligi vardır.

MUTFAKTAKİ KULLANIM ALANLARI: Tatlılar hariç her türlü yemege konulması hem faydalı hem lezzetli olur. Balık , tavuk ve hindi yemeklerinde . zeytinyaglı ve sebze yemeklerinde. makarnalar ve pilavlarda. hamur işleri, yogurt ve  peynirlerde kullanılır.

KAYNAK :Geleneksel Esintilerle Günümüz Türk Mutfagı

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir