Güzel bir cilt, sağlıklı saç ve tırnaklar için beslenme önerileri

el.yüz.saçYeterli ve dengeli beslenin

1- Yeterli ve dengeli beslenin: 5 Temel yiyecek grubu olan et, süt, sebze, meyve, yağ ve tam tahıl grubundan yiyecekleri her öğünde yeterince alarak dengeli beslenebilirsiniz.

2- Günde 2-3 litre su için: Cildinizin kurumasını önlemek, hücre yenilenmesini ve metabolizmanın daha düzenli çalışması için yeterince su ya da sıvı tüketmeye özen gösterin.

3- Oda ısısında katı olan tüm yağlardan ve hayvansal yağlardan uzak durun: Hayvansal yağların, trans yağların fazla tüketimi cilt sağlığı için önemli olan sebum üretimini azaltır. Sivilcelerin artışına neden olur.

4- Cilt sağlığı ve güzelliği için A vitamini, C vitamini, selenyum ve diğer antioksidan vitaminleri içeren yiyecekleri yeterince tüketin: Taze sebze ve meyveler, fındık, ceviz, süt ürünleri ve balığı sofranızdan eksik etmeyin.

5- Sigara ve alkol kullanmayın: Cilt sağlığını bozan ve kırışıklıkların artmasını sağlayan sigara ve alkol aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de bozar.

6- Çinko içeren yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin: Bunun için haftada en az iki üç kere balık ve deniz ürünleri yemeye özen gösterin.

7- Günde en az 2 bardak süt veya yoğurt tüketin:  Saç ve tırnak sağlığı için kalsiyum alımı çok önemlidir.

8- Kuru baklagilleri haftada en az 2 kez tüketin: Kuru baklagillerde bulunan protein ve lifler bağ dokusu ve tırnak gelişimde çok etkilidir.

9- Sebze ve meyve tüketiminizi artırın: Günde toplam 5–9 porsiyon çeşitli renk ve cinste sebze ve meyve tüketildiğinde cilt, saç, tırnak sağlığı ve güzelliğiniz için yeterince antioksidan almış olursunuz.

10- Güvenli gıda tüketmeye özen gösterin: Bir yiyecek besleyici yönden değerli olabilir ancak son kullanma tarihi geçmişse ya da kirlenmişse artık sağlıklı değildir.

alıntıdır milliyet.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir